Logowanie Rejestracja
Pomoc

Przewodnik po portalu smacznego.rzeszow.pl dostępny jest również w formie dokumentu PDFSmacznego.rzeszow.pl


Instrukcja obsługiOstatnia aktualizacja
13.01.2010 13:05Spis treści1. Rejestracja

1.1. Rejestracja w portalu

Pierwszy etap rejestracji to tylko podanie adresu e-mail na który zostaną wysłane dane potrzebne do zalogowania się.Rys.1 Link do rejestracji.


1.2. Zapomniałem hasła

Jeżeli zapomnisz hasła, wystarczy na ekranie logowania kliknąć link "zapomniałem hasła". Wpisujesz adres e-mail, który był podany przy rejestracji i na ten adres zostaje przesłany link resetującym hasło.Rys. 2 Link do resetowania hasła.


2. Logowanie


Rys. 3 Link do logowania.

2.1. Menu użytkownika

Po zalogowaniu na konto użytkownika, po lewej stronie ekranu zobaczysz menu użytkownika, za pomocą którego będziesz mógł zarządzać swoim kontem.Rys. 4 Menu użytkownika.

2.2. Pierwsze logowanie - uzupełnianie danych

Podczas pierwszego logowania na konto musisz uzupełnić dane firmowe. Nie wprowadzenie danych spowoduje brak możliwości korzystania z dalszych funkcji konta na portalu smacznego.rzeszow.pl. Sposób wprowadzenia/edycji danych zostanie opisany w pkt. 3.1.

3. Profil

3.1. Edycja danych

Aby zmienić (uzupełnić) dane, wybierz z menu użytkownika Profil, zakładka Moje dane link Edytuj dane. Uzupełnienie danych jest wymagane, aby w pełni korzystać z możliwości portalu (np. dodawanie lokalu).


3.2. Zmiana hasła

Zmiany hasła dokonujesz w menu użytkownika Profil, zakładka Zmiana hasła. Podajemy tam stare hasło oraz dwukrotnie nowe hasło. Zmiana przyznanego hasła nie jest obowiązkowa. Ze względów bezpieczeństwa zalecamy zmianę hasła na własne, łatwe do zapamiętania.

4. Moje lokale

4.1. Dodawanie lokalu

Aby dodać lokal, wybierz z menu użytkownika  Moje lokale, link Dodaj nowy lokal.

Podaj wszystkie dane lokalu, godziny otwarcia, zaznacz kategorie i cechy Twojego lokalu oraz wybierz na mapie lokalizację. Jeżeli świadczysz usługę dowozu potraw, podaj numer telefonu pod którym można składać zamówienia.


Pamiętaj, że im precyzyjniej opiszesz swój lokal, będzie on łatwiejszy do znalezienia w wyszukiwarce.Rys. 5 Link do dodania nowego lokalu.

4.2. Zarządzanie lokalem


Aby zarządzać lokalem wybierz z menu użytkownika Moje lokale. Z listy wybierz lokal, którym chcesz zarządzać.


Rys. 6 Lista lokali - link kierujący do strony
umożliwiającej zarządzanie danym lokalem.Opis dostępnych zakładek na stronie zarządzania lokalem.


Rys. 7 Lista dostępnych zakładek w procesie edycji lokalu.


Dane podstawowe - Tutaj możesz uzupełnić/zmienić dane podstawowe lokalu – te, które podajesz przy dodawaniu lokalu.


Galeria - W tym miejscu możesz dodawać/ usuwać zajęcia, które będą widoczne na stronie opisowej lokalu.


Prezentacja - W tym miejscu tworzysz opis lokalu, tekst formatowany.


Karta dań - Tutaj możesz powiązać lokal z dowolną kartą dań (Zarządzanie kartą dań zostało opisane w pkt. 5).


Aktualności - W tym miejscu możesz dodawać aktualności do lokalu. Będą one widoczne na stronie lokalu oraz na stronie głównej portalu smacznego.rzeszow.pl. Każdy wpis zawiera datę publikacji (od-do), tytuł oraz treść. Do wpisu możesz również dodać zdjęcie klikając w ikonkę aparatu na liście dodanych aktualności. Opcja ta pozwoli Ci na umieszczanie informacji bieżących na temat Twojego lokalu, np. o promocjach świątecznych, sezonowych, konkursach czy zmianie lokalizacji. Widoczność wpisów na stronie głównej portalu znacznie podnosi prestiż i atrakcyjność Twojego lokalu w oczach internautów (wpisy te kierują bezpośrednio na stronę Twojego lokalu). Opcja dostępna dla Kont Premium.


Główne zdjęcie lokalu możesz dodać/zmienić wybierając z menu użytkownika Moje lokale, następnie kliknij  w ikonkę aparatu fotograficznego na liście lokali. Zdjęcie to będzie widoczne na liście wyników wyszukiwania lokali oraz na stronie lokalu.

Pamiętaj, że oferty ze zdjęciem są lepiej postrzegane przez internautów.


5. Karty dań

5.1. Informacje ogólne

Karta dań (menu) jest elementem, który zawiera potrawy pogrupowane w kategorie.Rys. 8 Struktura karty dań

Lokal może mieć przypisaną tylko jedną kartę, natomiast jedną kartę możesz powiązać z wieloma lokalami.

Można posiadać dowolną ilość kart dań.

5.2. Dodawanie  karty dań

Kartę dań możesz dodać wybierając z menu użytkownika Karty dań, link Dodaj kartę dań.

W tym miejscu podajesz tylko nazwę karty (nazwa wykorzystywana jest wyłącznie w celach porządkowych).


Uwaga! Dodana karta dań jest niewidoczna. Aby karta stała się widoczna należy powiązać ją lokalem (Jak powiązać kartę z lokalem zostało opisane w  pkt. 4.2).


Karta dań może zawierać dowolną ilość kategorii.

5.3. Dodawanie kategorii potraw

Aby dodać kategorię potrawy do karty dań z menu użytkownika wybierz Karty dań i z listy kliknij konkretną kartę. Następnie wybierz zakładkę Kategorie oraz link Dodaj nową kategorię.


Kategoria może zostać utworzona automatycznie - jeżeli w procesie dodawania potrawy wybierzesz opcję Nowa dostępną w polu Kategoria.

5.4. Dodawanie potraw

Aby dodać potrawę do karty dań wybierz z menu użytkownika Karty dań. Z listy właściwą kartę dań, a następnie zakładkę Potrawy oraz link Dodaj nową potrawę.


Każda potrawa może posiadać zdjęcie, aby dodać zdjęcie kliknij w ikonkę aparatu na liście wszystkich potraw.


Wprowadzając szczegółowe informacje oraz zdjęcie, potrawa staje się atrakcyjniejsza dla potencjalnych klientów Twojego lokalu.6. Abonament premium

6.1. Możliwości konta premium

Aktywacja konta Premium, spowoduje że:

 • Twoje lokale i potrawy będą wyświetlane w wyszukiwarce na liście wyników promowanych (wyróżnionych kolorem i pokazywanych w pierwszej kolejności),

 • Możesz wybrać dowolną potrawę, która będzie wyświetlana w boksie "Dzisiaj polecamy" na stronie głównej serwisu.

 • Do prezentacji lokalu możesz dodawać aktualności, które będą wyświetlane na stronie głównej serwisu .

 • Do galerii lokalu możesz dodać 20 zdjęć (standardowo 3)

 • Otrzymasz gwarancję darmowej pomocy technicznej w zakresie obsługi swojego konta
  w portalu.

6.2. Sposób aktywacji

Aby aktywować/przedłużyć konto premium, wejdź w menu użytkownika Abonament/Premium i wybierz z listy czas na jaki chcesz aktywować konto premium. Po dokonaniu wyboru, obok pojawi się cena wybranej opcji. Następnie wciśnij przycisk "Opłać za pomocą Płatności.pl" - przejdziesz do systemu Platnosci.pl, który pozwoli Ci opłacić abonament online. Od tego momentu możesz już korzystać z opcji konta premium. (W nielicznych przypadkach występuje opóźnienie w zarejestrowaniu płatności co powoduje opóźnienie w dostępie do konta premium) Rys. 9 Formularz aktywacji/przedłużenia konta premium.

7. Reklamy graficzne

7.1. Zasady umieszczania i wyświetlania reklam

Reklamy na portalu smacznego.rzeszow.pl może umieszczać każdy zarejestrowany użytkownik, bez konieczności posiadania lokalu. Reklamy wyświetlane są rotacyjnie, czyli np jeżeli w jednym boksie reklamowym zostało dodane kilka różnych reklam, będą one wyświetlane naprzemiennie. Zamiana reklamy nastąpi przy każdym wejściu na daną stronę portalu. Pakiety reklam dostępne w portalu przeliczane są na ilość odsłon (wyświetleń) reklamy.

7.2. Dodawanie reklamy

Dodawanie nowej reklamy odbywa się w menu użytkownika Moje reklamy, gdzie wybierasz link

Dodaj nową reklamę.
Rys. 10 Widok formularza dodawania reklamy.


Proces dodawania reklamy jest zawarty w 5 prostych krokach:


KROK 1 Podanie nazwy reklamy – nazwę podaj w celach porządkowych, abyś mógł łatwo zidentyfikować reklamę na liście (np "baner świąteczny" lub "Promocja wiosenna")


KROK 2 Wybór lokalizacji i kategorii reklamy. Tutaj możesz wybrać na jakich podstronach portalu ma być wyświetlana reklama(strona główna lub Lokale/Potrawy).

Wybierając opcję "Lokale/Potrawy", reklama będzie widoczna na stronach z wynikami wyszukiwania lokali i potraw. Dodatkowo możesz wybrać dowolną ilość kategorii lokali i potraw.

Wybierając natomiast opcję "Strona główna", reklamy będą wyświetlane na stronie głównej oraz na pozostałych stronach informacyjnych portalu (np kontakt).

Jeżeli chcesz aby Twoja reklama była wyświetlana zarówno na stronie głównej jak i na stronach z wynikami wyszukiwania("LOKALE/POTRAWY"), powinieneś dodać dwie osobne reklamy.


KROK 3 Wybór miejsca wyświetlania reklamy – w tym kroku wybierasz miejsce na stronie w którym będzie wyświetlana reklama. W zależności od opcji, którą wybrałeś w kroku 2, masz możliwość wybrania następujących miejsc: góra, dół, lewa strona, prawa strona. Po wybraniu miejsca wyświetlania reklamy przechodzisz do kroku 4.


KROK 4 – wysyłanie pliku i podanie parametrów reklamy. Jako reklamę możesz dodać obraz (jpg, png, gif) lub animację flash(swf). Wymagane rozmiary reklamy są wyświetlone w formularzu i zależą od miejsca, które wybrałeś w kroku 3. W przypadku pliku graficznego, możesz wybrać stronę docelową, na którą będzie kierowana reklama(link). Może to być dowolny z Twoich lokali lub potraw, lub zupełnie zewnętrzny adres www. Opcja ta niedostępna jest w przypadku animacji flash, ponieważ w tym przypadku link odsyłający trzeba zawrzeć już w pliku z animacją.


KROK 5 – aktywacja reklamy. Jeżeli wszystkie poprzednie kroki przebiegły pomyślnie, w tym miejscu możesz aktywować reklamę za pomocą systemu płatności.pl. Wybierasz z listy interesujący Cię pakiet odsłon i przechodzisz do płatności. Od razu po otrzymaniu potwierdzenia z banku o pomyślnym zakończeniu transakcji, Twoja reklama zacznie być wyświetlana w portalu smacznego.rzeszow.pl.

7.3. Zalecenia i uwagi

Przed rozpoczęciem dodawania reklamy, najlepiej mieć już przygotowany plik graficzny lub animację. Wymagane rozmiary dla reklam w poszczególnych miejscach to:


 • góra: Szerokość od 20px do 850px, wysokość od 20px do 100px.

 • dół: Szerokość od 20px do 740px, wysokość od 20px do 100px.

 • lewa strona: Szerokość od 20px do 160px, wysokość od 20px do 600px.

 • prawa strona: Szerokość od 20px do 120px, wysokość od 20px do 600px.


Podczas dodawania reklamy, na dole pod formularzem będzie pokazany na bieżąco aktualizowany boks z zestawieniem informacji o dodawanej reklamie. Od zakończenia kroku 3 będzie również pokazywana cena za konkretną liczbę odsłon reklamy.

Jeżeli przejdziesz do KROKU 5 i nie aktywujesz od razu reklamy, zostanie ona zapisana na liście Twoich reklam i będziesz mógł ją aktywować w dowolnym momencie klikając opcję Dokup na liście reklam.

8. Moje faktury

Opis dostępnych zakładek w menu użytkownika Moje faktury:

 • Faktury VAT – faktury VAT do samodzielnego wydruku. Faktury są wystawiane raz w miesiącu i obejmują zbiorczo wszystkie usługi wykupione w danym miesiącu. Ceny usług w portalu podane są w kwotach brutto (zawierają podatek VAT).
 • Potwierdzenia zapłaty – to wszystkie opłacone przez Ciebie opcje, z możliwością wydruku każdego potwierdzenia.
 • Płatności w toku – wszystkie płatności, za które nie otrzymaliśmy jeszcze potwierdzenia z banku, a które opłaciłeś poprzez system platnosci.pl.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu Smacznego.Rzeszow.pl!
Wszelki pytania prosimy kierować na adres e-mail: bok@smacznego.rzeszow.pl